Kategoria: Warsztaty kaligraficzne

witaj na blogu linocat !

To blog w całości poświęcony kaligrafii i temu, co jest z nią związane. Jeśli ten temat Cię interesuje, zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco. Śledź pojawiające się tu regularnie nowe wpisy: czytaj, komentuj i baw się dobrze! Tymczasem zachęcam Cię do przeczytania pierwszego wpisu, z którego dowiesz się dlaczego kaligrafia to nieoceniona pasja.

kaligrafia online

"TAK WIELE CI MOGĘ DAĆ" - KALIGRAFIA

Kaligrafia to gest, dotyk, ekspresja myśli, informacji i emocji. Kaligrafując, wkraczamy do świata piękna, proporcji, harmonii i sztuki. Do świata, który jest w zasięgu ręki każdego, kto tylko zechce złapać za pióro i spędzić trochę czasu ze sztuką pięknego pisania. Odkryj magiczny świat kaligrafii.

Piszesz lewą ręką, Twoje codzienne pismo przypomina efekt twórczości pijanej kury, a na plastyce dostawałaś/eś same dwóje? W kaligrafii się odnajdziesz. Tu nie ma przeciwwskazań. Możesz wybierać spośród dziesiątek stylów: od pism antycznych, średniowiecznych po renesansowe, nowożytne i współczesne ekspresyjne kroje. Ty decydujesz.

RENESANS SZTUKI PIĘKNEGO PISANIA

Pewnie zdajesz sobie sprawę z tego, że pismo towarzyszy nam od zarania dziejów. Umożliwiło kształtowanie się cywilizacji i kultury, było i wciąż jest nam niezbędne, choćby w momencie, gdy robimy codzienne notatki. Skrybowie przez wieki uszlachetniali pisany tekst staranną kaligrafią, czy to w zakonnych murach, czy na dworze królów i papieża. Dziś podziwiamy efekty ich pracy, a dzięki temu, że kaligrafia niezmiennie zachwyca, obserwujemy renesans sztuki pięknego pisania w Polsce i na świecie. Doceniamy zalety idące z nauki kaligrafii (i to niezależnie od wieku!), dlatego chcemy ją poznawać. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej ośrodków, w których możemy nauczyć się kaligrafii i rozwinąć swoje umiejętności.

KALIGRAFIA: KOI DUSZĘ I CIAŁO

W biegu codziennego dnia i w otaczającej nas niepewnej rzeczywistości hobby, które pozwala zwolnić, odciąć się i zrelaksować, jest na wagę złota. Kaligrafia wnosi do naszej codzienności element medytacji – pisząc, skupiamy się na poprawnej formie liter, uspokajamy myśli, odrywamy się od chaosu wokół nas, trenujemy uważność (tzw. mindfulness), a także dbamy o swoje zdrowie mentalne.

Jeśli szukasz pomysłu na przyjemne wypełnienie popołudnia, kaligrafia to strzał w dziesiątkę! To czas tylko dla Ciebie. Czas Twojego rozwoju. Ale uwaga: wciąga na długie godziny, a nawet lata! :)

Pisanie angażuje zmysły: kształtuje zarówno koordynację ruchów, jak i usprawnia myślenie, naszą kreatywność, poczucie estetyki – to siłownia dla naszego mózgu. Zrozumienie litery i opanowanie trudniejszego od długopisu narzędzia, jakim jest stalówka maczana w atramencie, to krok w kierunku pięknego codziennego pisma.

JAKIE JESZCZE ZALETY MA KALIGRAFIA?

Współczesne badania nad odręcznym pismem podkreślają korzyści z nauki kaligrafii. To trening zarówno umysłu, jak i ciała. Pisanie poprawia myślenie przestrzenne, abstrakcyjne, symboliczne, kształtuje zdolności grafomotoryczne dzieci i młodzieży, wzmaga kreatywność. Równocześnie ręczne pisanie pomaga w zapamiętywaniu i nadaje kształt myśli.

Dla młodych ludzi (i nie tylko) kaligrafia stanowi antidotum na uzależnienia XXI wieku np. od cyfrowego świata komputerów, tabletów, czy telefonów. Manualna twórczość i satysfakcja z własnej pracy jest wymieniana jako silny antydepresant – co jest ważne we współczesnej rzeczywistości, w której drastycznie rośnie liczba osób z depresją i lękami. Jednocześnie obserwowanie własnych postępów w nauce kaligrafii daje wiele radości, motywuje do dalszych twórczych poszukiwań.

Osoby starsze również wynoszą wiele z nauki pięknego pisania: pomaga ona w trenowaniu umysłu i ciała, aktywizuje seniorów do regularnych spotkań, przynosi radość i wypełnia czas, aktywnie przeciwdziałając demencji.

Zaspokaja ciekawość osób zainteresowanych światem naszych dziadków i przodków. Ucząc się sposobu, w jakim kiedyś pisano, nawiązujemy bardziej intymny kontakt z przeszłością.

Dla artystów i projektantów kaligrafia stanowi niesamowite uzupełnienie ich własnej pracy twórczej o nowe środki ekspresji.

UPIĘKSZ SWOJĄ RZECZYWISTOŚĆ

Kaligrafując, dodajemy życiu piękna, bo bez wątpienia właśnie takie są wykaligrafowane przez nas prace. Mogą to być pięknie zapisane karty do oprawienia i powieszenia na ścianie, wykaligrafowane życzenia dla bliskiej osoby, imienne winietki przy uroczystym obiedzie, kubek, koszulka, torba ozdobiona własnoręcznym napisem.

Kaligrafia daje naprawdę wiele możliwości. Także takich, o których pomyślisz tylko Ty.

NIE POTRZEBA WIELE BY ZACZĄĆ

Dużym plusem jest to, że nie potrzebujesz dużych funduszy, aby zacząć przygodę z kaligrafią. To stosunkowo niedrogie i przystępne hobby. Na początek wystarczy niewielki zestaw materiałów, o których więcej dowiesz się w kolejnych wpisach lub korzystajac z moich lekcji. Oczywiście można powiększać kolekcję o (przecudne!) ręcznie robione obsadki, atramenty o niesamowitych kolorach, ręcznie czerpane papiery, czy przeróżnej maści flamastry, pędzle, tusze, farby, zestawy do złoceń i pieczęcie lakowe. Najważniejsze jednak, że wystarczy nieduży sumpt, aby spróbować swoich sił.

Nie wahaj się więc dłużej i już dziś dołącz do wciąż powiększającej się grupy kaligraficznych pasjonatów.

Wiola

NAUCZ SIĘ KALIGRAFOWAĆ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU - SKORZYSTAJ Z MOŻLIWOŚCI NAUKI ONLINE

INDYWIDUALNE LEKCJE KALIGRAFII ONLINE

Chcesz, żebym poprowadziła Cię „za stalówkę”? Marzy Ci się umiejętność pięknego pisania jednym z wielu pism, które są w mojej ofercie? A może już kaligrafujesz i masz jakieś pytania? Umów się na indywidualną lekcję online w dogodnym dla Ciebie terminie – spotkajmy się: tylko Ty, ja i Pani Kaligrafia. Twój postęp będzie najważniejszy.

kaligrafia kurs kaligrafii

SPOTKANIA ONLINE TO DLA CIEBIE ZA MAŁO ?
MOŻEMY SIĘ RÓWNIEŻ ZOBACZYĆ NA ŻYWO !

kaligrafia online

Wioleta Kaczmarska-Rudnik


tel. 500 012 078 | e-mail: linocatart@gmail.com

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji

OK
ODRZUĆ
TYLKO NIEZBĘDNE